Az elmúlt néhány évben az ipari vízsugaras vágással szemben támasztott igények drasztikusan megnövekedtek. Ezek tovább mutatnak a jobb termelékenységnél vagy a vágási sebességnél – képesnek kell lennünk komplex alakzatok nagy pontosságú vágására, miközben fenn kell tartani a vágott szél jó minőségét.

A vízvágás ezekre a problémákra, igényekre ad komplex megoldást amellett, hogy alkalmazásával tovább növeli a vágást követő megmunkálás hatékonyságát.

A vízsugárral történő vágás esetén egy kis átmérőjű, igen nagy nyomású folyadéksugár halad extrém sebességgel a céltárgy felé. Áramában több millió apró részecskét szállít-  úgynevezett abrazív anyagot. Közel a hangsebesség háromszorosával távozik a rendszerből a vágandó anyagtól 2mm távolságra. Ennek eredményeképp lényegében másodpercek törtrésze alatt teljesen elkoptatja az útjában álló anyagot. A kilépő vízsugár átmérője 1 mm- nél kisebb, így ez az eljárás tökéletesen alkalmas a legfinomabb vágásra is.

Az abrazív anyag speciális, erre a célra előállított nagy szilárdságú kőzet darabkák, melyeket egy adagoló rendszer kever a vízáramba. Becsapódásuk során oly mértékű energiát továbbítanak az anyag felé, mintha sok tízezer apró ágyú bombázná a vágósíkot. Mivel vizes vágásnál sugár jól fókuszált, (létezik 0,1 mm átmérőjű fúvóka is) ezért csak egy pontos vonal mentén fejti ki vágó hatását. A részecskék eloszlási sűrűsége és apró mérete miatt ebben a vonalban egy rendkívül egységes és pontos anyageltávolítás jön létre. Ez maga a vágási él.

A vízzel vágás nagy előnye a hővel történő vágásokkal szemben, hogy az anyagok szinte mindegyikén alkalmazható tekintet nélkül a szerkezeti felépítésére. A rendszer képes akár 150 mm vastagságú fém- ill. kő táblát is átvágni! Ilyen teljesítményű hőbevitellel működő rendszer egyelőre még nem létezik, de kifejlesztésére nem is nagyon törekszenek, mert üzemeltetése gazdaságtalan lenne. A vízsugárral vágott anyagok nincsenek kitéve termikus feszültségnek. Ezért nincs felületi keményedés, vetemedés, csepegő salak vagy olvadt anyag.

A vízsugaras vágás környezetbarát, mert a folyamat során nincs hőtermelés, így nem keletkeznek káros füstök, gázok vagy egyéb légszennyező anyagok. A technológia minimális anyagveszteséggel dolgozik, csökkentve a hulladék mennyiségét és optimalizálva az alapanyagok felhasználását. A rendszer által felhasznált vizet gyakran újrahasznosítják, így kevesebb vízpazarlás történik. Az abrazív anyagok, például a gránátpor, természetesek és nem terhelik a környezetet, ráadásul sok esetben újrafelhasználhatók. Ezenkívül a sokoldalúsága révén egyetlen géppel többféle anyag megmunkálható, ami csökkenti az energia- és erőforrás-felhasználást.

Több fotóért látogasson el a galériánkba, ahol folyamatosan friss képeket helyezünk el a legérdekesebb munkáinkról.

Készen áll, hogy megalkossuk, amit Ön elképzelt?